Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie staje się coraz bardziej popularna wśród studentów z zagranicy. Od października naukę w nyskiej Alma Mater rozpocznie 41 obcokrajowców. Studenci z Turcji, Hiszpanii, Włoch, Łotwy, Niemiec i Ukrainy będą studiować pielęgniarstwo, informatykę, zarządzanie, finanse, filologię angielską, architekturę oraz jazz i muzykę estradową.
Studenci z zagranicy studiują w PWSZ w Nysie m.in. w ramach programu Erasmus (międzynarodowego programu wymiany studentów i pracowników uczelni wyższych) i polsko-niemieckiego dwunarodowego kierunku studiów (Dobule Diploma), którymi uczelnia może się poszczycić. PWSZ w Nysie przyciąga obcokrajowców także kursem języka polskiego, który z powodzeniem już od kilku lat odbywa się we wrześniu. Średnio, każdego roku, z tej formy przygotowania do studiowania w Polsce korzysta 15 studentów z zagranicy. PWSZ w Nysie wydała nawet specjalny podręcznik pt. „Nie taki polski straszny, jak go malują”, który jest rozdawany żakom z zagranicy. Transfer studentów odbywa się także w drugą stronę. Nyska PWSZ wiedzie prym wśród uczelni o podobnym charakterze, jeśli chodzi o praktyki i wyjazdy zagraniczne studentów. Współpraca międzynarodowa Uczelni opiera się już na 98 umowach bilateralnych z 54 uczelniami partnerskimi. 
 
Dzięki temu od początku funkcjonowania w PWSZ w Nysie programu Erasmus, czyli od roku 2004, studiowania za granicą doświadczyło 302 studentów. Natomiast praktyki zagraniczne odbyło 87 studentów. Ponadto, PWSZ w Nysie wielokrotnie otrzymywała najwyższą dotację w ramach programu LLP/Erasmus (programu „uczenie się przez całe życie” – „The Lifelong Learning Programme”) wśród Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych w Polsce. W roku bieżącym nyska Uczelnia, w tej samej kategorii, w rankingu uplasowała się także na miejscu pierwszym. Od roku akademickiego 2008/2009 w PWSZ w Nysie realizowany jest polsko-niemiecki dwunarodowy kierunek studiów. 
 
Dzięki udziałowi w tym przedsięwzięciu studenci Instytutu Architektury mają możliwość wyjazdu na studia do Cottbus aby później uzyskać podwójny dyplom - dyplom obu uczelni, czyli PWSZ w Nysie i FH Lausitz. Dodatkowo, żacy mają możliwość doskonalić swoją znajomość języka niemieckiego oraz zdobyć nowe umiejętności. Nie bez znaczenia jest także możliwość nawiązania znajomości, które w przyszłości mogą zaowocować np. współpracą biznesową. W zbliżającym się semestrze roku akademickiego 2012/13 studia w PWSZ w Nysie rozpocznie 41 obcokrajowców. Natomiast za granicę w ciągu całego roku akademickiego nyska Alma Mater planuje wysłać 90 studentów.
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->